Diz, insan vücudunun sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesi için en önemli noktalardan birisi. Bu nedenle diz rahatsızlıklarını küçümsememek gerekiyor. İnsan vücudunun yükünün büyük bir bölümünü taşıyan diz söz konusu olduğunda, kıkırdak aşınması başta gelen rahatsızlıklardandır.

Diz gibi eklem noktalarında meydana gelen rahatsızlıklar; artrit ve artroz olmak üzere iki kısımda adlandırılır. Bunlardan ilki olan artrit, iltihap taşıyan rahatsızlıklar için kullanılırken, artroz ise aşınma anlamında kullanılır. Dizdeki kıkırdak aşınması da artroz ismiyle ifade edilmektedir.

Dizde bulunan kemik uçlarını sürtünmeden korumaya yarayan kıkırdağın aşınması sonucu bu rahatsızlık oluşmaktadır. Kıkırdağın aşınması ileri seviyede olursa kemikler birbirine sürtmeye başlar ve kişide ağrılar oluşur.

Dizdeki kıkırdak aşınmasına iyi gelebilecek bazı yöntemler ise şunlar;

  • Sağlıklı beslenme, kıkırdak yenilenmesine yardımcı olan en önemli etmendir. Kısa süreli çözümlere ihtiyaç duyacak noktaya gelmeden önce özellikle orta yaşlı kişiler beslenmelerine dikkat etmelidirler.
  • Özellikle yüksek kilo, hastalığın önemli etmenlerinden biridir. Kiloyu kontrol altına almak ciddi çözümlerden biri olacaktır.
  • Alkol ve kafein içeren içeceklerin fazla tüketilmesi dizdeki kıkırdak aşınmasına negatif etki yapacağı için mümkün olduğunca azaltılmalıdır.
  • Kıkırdak yenilenmesine en çok yardımcı olan en önemli maddelerden biri lesitin adı verilen bir amino asittir. Lesitin en çok bakliyat, yumurta, soya, peynir, kuruyemiş, kırmızı et, sazan balığı gibi gıdalarda bulunur.
  • Limon, portakal, kivi ve çilek gibi C vitamini içeren besinleri tüketmekte dizdeki aşınmalara oldukça yararlıdır.

Dizdeki Kıkırdak Aşınmasına Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dizdeki kıkırdak aşınmasını önlemek için bitkilerden ve alternatif yöntemlerden de faydalanılmaktadır. Günümüzde teknolojik ve lojistik imkânların artmasıyla, dünyanın farklı yerlerinde yetişen bazı ürünlerin ünü tüm ülkelere yayılmıştır.

Boswellia Serrata ismini taşıyan ve Hindistan’da yetişen bir bitkinin, eklem iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Dizdeki kıkırdaklara birçok faydası olan bitki, kıkırdakların daha iyi beslenmesini sağlamakta ve kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal bitkisinin de düzenli kullanıldığında diz kapağındaki eklem ağrılarını geçirdiği ve dokuların onarılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Zerdeçalda bulunan kükürt ve sülfür bileşiklerinin bu etkiyi sağladığı tahmin edilmektedir.

Yumurta kabuğu zarında bulunan bazı minerallerin dizdeki kıkırdak aşınmasına karşılık gelebilecek en güzel cevaplardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada diz kapağı ağrısı çekenler için etkili bir çözüm sunduğu da kabul edilmektedir. Yumurta kabuğu zarında bulunan mineral ve proteinler, kıkırdakta doku üretimine yardımcı olurken aynı zamanda eklemlere hareket kabiliyeti kazandıran bir etkiye sahiptir.

Dizdeki Kıkırdak Aşınması İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Dizdeki kıkırdak aşınması için bitkisel yöntemlerin haricinde birçok farklı çözüm önerisi sunulmaktadır. Rahatsızlığı içeren bölge hareketli bir bölge olduğu için, egzersiz yapmak oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Egzersizlerin rahatsızlığın ilerlemesini azaltacak bir etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. Ama bunu yaparken de vücudu zorlamamak gerekiyor. Hareket ettiğimizde vücudumuzun diğer bileşenleri eklemlerimizin farkına varır ve bölgenin beslenmesini sağlar. Bu sayede belirli bir tempoda yapılan egzersizler dizdeki kıkırdak aşınmasına oldukça iyi gelmektedir. Fakat bunları abartıp yüksek efor içeren, zorlayıcı hareketlerden ve sertlikten kaçınmak gerekir.

Bu tarz bir rahatsızlık geçirdiğinizde zaten fizik tedavi uzmanlarından destek almanız gerekecektir. Fizik tedavisi de rahatsızlığın düzelmesi için olmazsa olmaz süreçlerden biridir. Uzmanların yönlendirmesiyle uygulanan masaj, sıcak ya da soğuk kompresler etkili olacaktır.