Ana Sayfa Genel Sağlık Bel Ağrısına İyi Gelen Kremler

Bel Ağrısına İyi Gelen Kremler

Bel Ağrısına İyi Gelen Kremler

Hemen hemen hepimizin sıklıkla karşılaştığı bel ağrıları kimi zaman o kadar şiddetlidirki, yaşam kalitemizi bile düşürebilir. Yapılan araştırmalara göre, günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen bel ağrılarının temel nedeni stresten kaynaklanmaktadır. Ayrıca uyurken belimizin soğuk alması, yanlış oturuş pozisyonu, disk kayması, bel fıtığı gibi tıbbi hastalıklardan dolayı da beliniz ağrıyabilir. Herhangi tıbbi müdahele gerektirmeyen bel ağrınız varsa yazımızda yer verdiğimiz krem ya da merhemleri kullanabilirsiniz. Eğer ağrınız da hafifleme olmuyorsa mutlaka sinir ve omurilik cerrahına görünmeli ve doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.

Bel Ağrısı İçin Krem Kullanımı

Bel ağrısı için kullanılan kremler ağrı olan bölgedeki kan akışını hızlandırarak ağrının şiddetini azaltır ve ortadan kaldırır. Ayrıca bel ağrısı için kullanılan kremlerin, kısa süreli geçiçi etkisi olmayıp uzun süreli tedavi sağlamaktadır.

Bel ağrısı kremleri, yel girmesi diye bilinin belin soğuk alması ve hareketsizlikten kaynaklanan ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Krem ile yapılan masajın, sinir, doku, kas ve damarları yumuşattığı bilinmektedir. Ayrıca krem sürülen yerin hızlı şekilde ısıttığı ve yanma hissi ile birlikte ağrı bölgesinde biriken toksinleri attığı bilinmektedir.

Bel ağrısına iyi gelen kremler, kullanılmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki alerjik bir rahatsızlığınız varsa kremi kullanmayın. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise 15 yaş altı çoçuklarda kremleri kullanmayın.

Bel Ağrısı İçin Kullanılan Krem, Sprey ve Merhem isimleri

  • Doline jel
  • Flexo jel
  • Bengay krem
  • Muscoril merhem
  • Rheumon jel

Doline jel

Kremin etken maddesi Etofenamattır ve vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik faktörleri azaltan bir kremdir.

Flexo jel

Kremin etken maddesi Etofenamattır. Vücutta burkulma gibi yanlış hareket ağrılarının tedavisi ve hareketsizlikten kaynaklanan ağrıların tedavisinde kullanılır.

Bengay krem

Kremin etken maddesi Metil Salisat ve Mentol’dür. Vücutta ağrılı olan bölgedeki damarları genişleterek ağrıyı hafifletir. Bengay krem ağrılı bölgeye sürüldüğünde serinlik hissi verir ve hızlı bir şekilde ağrıyı keser.

Muscoril merhem

İlacın etken maddesi Tiyokolşikosid’dir. Muscoril Merhem, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı, kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici bir ilaçtır.

Rheumon jel

İlacın etkin maddesi Etofenamat’tır. Rheumon jel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Rheumon jeli mutlaka 18 yaş üstü bireylerde kullanmanız gerekmektedir.