Bacak Kılları Neden Dökülür?

Erkeklerin çoğu genel de saç dökülmesini önemsemektedir. Oysa vücudumuzda dökülen bütün dökülmeler bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Genelde saç dökülmesini azaltmak için ellerinden gelen her yola başvururlar. Bacak kıllarını ise genelde pek önemsemezler. Oysaki bacak kılının dökülmesinin bazı önemli sebepleri olabilmektedir. Bazı erkekler için pek de önemli olmayan bacak kılı dökülmesi bazı erkekler içinde çok büyük bir problem olarak görülmektedir.

Genel olarak erkek veya kadınlarda dökülen bacak kılları tıbben’de pek önemsenmez. Bunun sebebi ise giydiğimiz dar pantolonlar vb. sebebiyle oluşan kırılmalardan kaynaklı dökülmeler olduğundan pek üzerine gidilmez. Fakat tıp alanında Alopesi areata olarak bilinen bütün vücudumuzda görülebilen bölgesel dökülmelere sebep olan bir hastalık sonucunda bacak kıllarınız dökülüyor olabilir.

Alopesi areata vücudumuzun kendi kendine ürettiği savunma amaçlı geliştirdiği bir durumdur. Fakat kıl köklerine zarar verme sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. Aynı zamanda Alopesi areata dışında bazı hastalıklarda bu probleme yol açabilmektedir. Bunlar diyabet, kanser, gibi önemli sağlık sorunlarında bu probleme yol açtığı bilinmektedir.

Bacak Kılları Dökülmesi Nasıl Durdurulur

Bacak kılları dökülmesini azaltabilecek bazı bilgilere aşağıda sizler için değindik.

  • Eğer sıkça dar pantolon giyiyorsanız pantolon seçimlerinizi tekrardan gözden geçirmenizde fayda var. Aynı zamanda sürtünmeye sebebiyet verecek kıyafetlerden uzak durmalısınız.
  • Sağlık sorunuzun olup olmadığını öğrenebilmek için doktorunuza başvurarak gerekli testleri yaptırıp eğer bir sağlık probleminiz varsa doktorunuz kontrolünde tedavi olabilirsiniz.
  • Banyo yaparken bacaklarınızı keselemek o bölgelere kanın akışını hızlandıracağı için dökülen kılların çıkışını hızlandırmada yardımcı olmaktadır.
  • Radyoterapi sonucunda dökülmeler ise tedavi sona erdikten sonra tekrardan zamanla çıkmaktadır.
  • Bacak kılları dökülmesinin bir başka nedeni ise vitaminlerdir. Vücutta vitamin eksilmesi ilk olarak kendini vücutta kıl dökülmesine neden olarak belli eder.
  • Alopesi areata sebebiyle yuvarlak şekilde göze hoş gelmeyen dökülmeler mevcutsa öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Genellikle doktorlar tarafından kortizon tedavisi uygulanarak problemin giderilmesi sağlanmaktadır. Fakat doğal yol olan sarımsak sürmenin de fayda sağladığı bilinmektedir.